سردرد سینوسی، به عنوان سردرد ثانویه شناخته می‌شود. یعنی نتیجه‌ی افزایش فشار بر سینوس‌هاست. سینوس‌ها ممکن است بسته یا متورم شوند، و در نتیجه‌ی آن به سر فشار وارد آورند و سبب درد شوند. 


طیف سردردهای سینوسی از ضعیف و ناچیز تا شدید و غیرقابل تحمل است. این سردردها با خوردن بعضی از خوراکی‌ها ممکن است تشدید شود.عفونی شدن سینوس‌ها باعث می‌شود که آنها مقدار زیادی مایع مخاطی تولید کنند. این مایع مخاطی از حرکت بازمی‌ایستد و به دیواره‌ی سینوس فشار وارد می‌کند. عفونت سینوس‌ها ممکن است در اثر مواد آلرژی‌زا مانند گرده‌ی گل‌ها یا ذرات غبار ، باکتری‌ها، ویروس‌ها، تغییرات دما، تغییر در فشار جو یا سرما باشد. در واقع خوراکی‌ها سبب عفونت سینوسی نمی‌شوند اما ممکن است آن را تشدید کنند، پس بهتر است در صورت ابتلا به سینوزیت از بعضی از مواد غذایی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد، پرهیز شود. 

مبتلایان به سینوزیت بهتر است از غذاهای ادویه‌دار، شکر و آرد سفید، غذاهای سرخ‌شده، برنج، کیک‌ها، غذاهای نشاسته‌ای،گوشت و فرآورده‌های گوشتی، تخم‌مرغ، سیب‌زمینی و آب گوجه فرنگی پرهیز کنند. مرکباتی مانند گریپ‌فروت، پرتقال و آب پرتقال، لیموترش ممکن است سبب تشدید علائم سینوزیت شوند.  الکل، کافئین، کربوهیدرات‌های فرآوری شده نیز سبب تورم سینوس‌ها می‌شوند. بهتر است به جای نوشیدنی‌های مضر، مقدار زیادی آب بنوشید، که به کاهش سردرد نیز کمک می‌کند.

حساسیت به بعضی غذاها مانند گلوتن (جو و گندم) و شیر ممکن است سبب سردرد سینوسی شود. در واقع گاهی فقط بوییدن بعضی از غذاها نیز سبب تحریک سینوس‌ها و در نتیجه سردرد سینوسی می‌شود.غذاهای دیگری که ممکن است سبب تحریک سینوس‌ها شود شامل ماست، خامه، شکلات، سرکه، پنیر، گوشت، سس سویا و مخمرها هستند.

ناگفته نماند که بسیاری از افراد سردردهای میگرنی را با سردردهای سینوزیتی اشتباه می‌گیرند. اگر مطمئن نیستند که چه عاملی سبب سردرد شما شده است بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید.